Скривалището на Левски
Музеите на Трявна
Исторически паметник

Поп Ангеловата къща

Най-старият архитектурен паметник на територията на община Трявна. Приема се, че е построена през втората половина на 18 век. Някога обитателите й се занимавали с един рядък художествен занаят – казаслък. От копринени и фини вълнени конци изработвали гайтани за украса на облеклото, колани, украси за коне. Тревненски казаси изработили такъмите за коня на Хайдар паша, турския султан Абдул Меджид. Такъмът за коня на княз Александър Батемберг бил дар от тревненския казаски еснаф.

Тази къща била едно от убежищата на Васил Левски, когато идвал в Трявна по комитетски дела. И днес тук могат да се видят тайните места, където се е укривал при опасност.

Исторически паметник

Разположение